Mladí programátori z „Novej“ školy a ich Hodina kódu

Viac ako 230 žiakov štvrtého až deviateho ročníka našej školy si v týždni od 7. do 11. decembra 2015 vyskúšalo prácu programátorov.
Hodiny informatiky patrili zábavným aktivitám, kde úlohou žiakov bolo pomocou príkazov riešiť jednoduché, ale aj náročné logické úlohy. Labyrinty, kresby či iné úlohy riešené pomocou procedúr a cyklov preverili ich šikovnosť a tvorivé myslenie. Aj o tom boli Hodiny kódu na ZŠ Slobody.

Hodina kódu (Hour of code) je hodinovým úvodom do informatiky a programovania. Jej cieľom je priblížiť žiakom programovanie a ukázať, že každý sa môže naučiť jeho základy. Jedná sa o pravidelnú každoročnú celosvetovú akciu počas medzinárodného Týždňa vyučovania informatiky, ktorej sa zúčastňujú desiatky miliónov žiakov z viac ako 180 krajín sveta. Tento rok sme ju priniesli aj do Poltára, na Základnú školu Slobody.

Ako hodnotia Hodinu kódu samotní žiaci?

„Bolo to dobré. Trochu sme sa pri tom zahrali, bola to zábava s učením.“ (Viktorka, VI.A)

„Úlohy sa mi páčili. Musela som veľa rozmýšľať, ale zvládla som 15 úloh.“ (Vivien, VII.B)

„Bolo to náučné. Mojou úlohou bolo riešiť hádanky, ktoré som nakoniec zvládol. Doma som pokračoval v ďalších leveloch.“ (Erik, VIII.B)

„Páčilo sa mi to. Musela som pri tom rozmýšľať, ale bola to aj zábava.“ (Ivonka, VI.A)

„Musel som pri tom veľa rozmýšľať. Ale inak to bolo super.“ (Dušan, VIII.B)

Žiaci, ktorí zdolali všetky úlohy, získali Certifikát úspešného riešiteľa. Gratulujeme! 🙂

Mnohí žiaci prejavili záujem v aktivitách pokračovať aj naďalej, čo nás veľmi teší. Ponúkame preto niektoré z aktivít, do ktorých je možné sa zapojiť:

• Hodina kódu – Programuj Angry Birds, či veveričku z Ice Age.
  • Flappy – Naprogramuj si vlastnú hru.
  • Lightbot – Pomôž Lightbot-ovi rozsvietiť všetky modré políčka.
  • Frozen – Pomôž Anne a Elze preskúmať kúzlo a krásu ľadu.
  • Minecraft – Programuj Alexa alebo Steva vo svete Minecraftu.
  • Star Wars – Programuj droid BB-8 z novej časti Hviezdnych vojen.
  • Umelec (začiatočník) – Vytvor jednoduché umelecké diela.
  • Umelec (pokročilý) – Vytvor zložité umelecké diela.