Máme radi Slovensko – Cyklovýlet žiakov VII. A – 15. apríl 2015

02Dňa 15. apríla sme sa so žiakmi VII.A triedy rozhodli dokázať, že ‚Máme radi Slovensko‘. Nemuseli sme pre to ani ďaleko cestovať a dokonca nás táto cesta ani nič nestála. Skôr sme to boli my, ktorí sme počas tohto pre nás špeciálneho dňa čerpali veľa síl z prírody a z krás, ktoré nám ponúka.

V tento deň naši starší spolužiaci písali Testovanie 9. My sme mohli oddychovať a možno aj leňošiť doma, no napriek tomu sme radšej oprášili bicykle, dofúkali kolesá a mohli sme vyraziť za zaujímavosťami v okolí nášho mesta.

A čo by sme to boli za kamaráti, keby sme si to všetko nechali pre seba? O pár riadkov nižšie vám všetkým ponúkame malú ochutnávku z toho čo sme zažili a pozývame vás po našich stopách zažiť rovnako príjemný deň na sedadle bicykla.

01Prvým cieľom bola diviačia zvernica (N 48° 25.622’ E 19° 48.259’), ktorú spravuje poľovnícke združenie. Bola zriadená za účelom výcviku a aktivácie poľovníckych psov.

V období, keď sme zvernicu navštívili my, sa v nej nachádzal pár dospelých jedincov a ich sedem malých potomkov. Z nášho príchodu sa veľmi tešili a predvádzali sa.

Ak sa pri nich zastavíte aj vy, nezabudnite si priniesť niečo na opekanie, pretože v blízkosti ohrady – na GPS súradniciach, ktoré sme pre vás zaznamenali, sa nachádza stôl s lavičkami a vybudovaným ohniskom na opekanie.

03Našou druhou zastávkou bol rybársky revír Kúpna Baňa (N 48° 25.726’ E 19° 49.383’). Hĺbka je v rozmedzí 0,5 až 5 metrov, v priemere 4 metre. Zarybňuje sa hlavne kaprom, zubáčom a šťukou, vyskytuje sa i sumec. Táto vodná plocha vznikla po ťažbe hliny. V oblasti Poltára bola rozšírená ťažba kaolínu.

04„Kaolín je biela alebo svetlo sfarbená nespevnená usadená hornina. Hlavnou zložkou je ílovitý minerál kaolinit. V surovom stave aj po vypálení má bielu farbu. Je žiaruvzdorný, mäkký, plastický, najmä pri styku s vodou. Kaolín je základná surovina pri výrobe porcelánu, keramiky, obkladačiek a žiaruvzdorných materiálov. Hlavným producentom kaolínu je USA (štát Georgia), medzi ďalších tradičných producentov patrí Uzbekistan, Južná Kórea, Spojené kráľovstvo, Brazília, Ukrajina a Česko, ktoré patrí medzi najväčších ťažiarov kaolínu na svete. Český kaolín sa ťaží v oblasti Karlovych Varov, Plzne a na južnej Morave. Kaolín sa na Slovensku vyskytuje v tzv. poltárskej formácii v Lučenskej a Žiarskej kotline. V oblasti Poltára a Rudníka sa aj ťaží.“ (Zdroj: http://www.geology.cz; http://sk.wikipedia.org)

06Hoci sme dlhší čas strávili pri rybníku, postupne sa nám minuli zásoby pitnej vody a tak nám prišla vhod studňa – Šťavica pred domom J. Dananaja (N 48° 24.103’ E 19° 48.428’) – reg. LC-70.

05Okres Poltár patrí medzi okresy s najväčším výskytom minerálnych prameňov na Slovensku. Viaceré z nich sa nachádzajú aj na Prievrane (časť Poltára). Pozývame vás na ochutnávku jedného z nich.

Na súradniciach, ktoré sme aj my navštívili, sa nachádza kopaná okrúhla studňa vyložená šamotovými tehlami. Vyviera v nej prírodná, uhličitá, studená, hypotonická voda. Bez váhania sme si všetci vodu zo studne ponaberali do fliaš a v horúčave dňa bola pre nás na nezaplatenie.

Príďte ochutnať! Na zdravie, 😉

0708Našou poslednou a najvzdialenejšou zastávkou, zároveň však aj najzáhadnejšou, bolo tzv. „Sírové oko“ (N 48° 23.064’ E 19° 48.532’).

Nachádza sa medzi Poltárom a obcou Nové Hony. Jedná sa o akýsi prírodný úkaz, o ktorom sme aj napriek našej veľkej snahe nič nezistili.

Z domácich obyvateľov o ňom ešte veľa ľudí vôbec nepočulo. Boli by sme radi, keby sa našiel niekto, kto by nás kontaktoval s bližšími informáciami o ňom.

Ponúkame k nahliadnutiu aj mapu nášho cyklovýletu:

Počas cyklovýletu sme natočili aj video:

09

Strávili sme spolu jeden príjemný deň, ktorý nás len utvrdil v tom, že za pokladmi nemusíme cestovať ďaleko – niekam na druhý koniec zemegule. Máme ich dosť aj doma.

Nie náhodou sa nám po tých všetkých zážitkoch, ktoré sme zažili, ani nechcelo ísť domov.

A po vyčerpávajúcom dni napríklad aj pizza chutí oveľa lepšie v prírode, čo poviete? 🙂

Za všetkých zúčastnených zapísal Mgr. M. Sihelský