Včelársky krúžok: Kontrola včiel, otváranie úľov – 6. apríl 2018

Snáď už s príchodom, i keď „bláznivého“ apríla, prišlo aj príjemné jarné počasie. Mladí včelári z našej školy už netrpezlivo od februára čakali na túto príležitosť a konečne sa dočkali.
V piatok 6. apríla 2018 v popoludňajších hodinách počas Včelárskeho krúžku, vystrojení v plnej včelárskej výzbroji sa vybrali kontrolovať včely do školskej Včelnice. Okrem základnej pomôcky, ktorou je včelárska kombinéza, si nachystali dymák, „rozperák“, metličku a medové rámiky. Pri otvorení jednotlivých úľov zistili, že včely prežili bez väčších problémov tohtoročnú dlhú zimu a už v tomto čase usilovne lietali a nosili do úľov žltý peľ. Chceli dobehnúť to, čo možno trochu zameškali kvôli chladnému jarnému počasiu. Mladí včelári kontrolovali jednotlivé rámiky v úľoch, ďalej či majú včely po zime dostatočné zásoby, či prežila najdôležitejšia „osoba“ úľa – matka.
Včelárov tento pozitívny výsledok z kontroly veľmi potešil, čo ich naštartovalo a motivovalo ešte viac do ich ďalšej práce okolo včiel. Počas kontroly úľov na všetko dohliadal aj náš pán včelár Milan Murín, ktorý ochotne a vďačne žiakom radil a ukazoval, ako správne majú postupovať pri ich práci so včelami. Aj touto cestou sa mu chcem v mene všetkých včelárov nášho krúžku poďakovať za jeho ochotu a obetavosť, s akou nám pomáha a radí.

PaedDr. P. Kostka