Exkurzie: Terakotová armáda – 18. 10. a 8. 11. 2019

Dňa 18. októbra 2019 sme sa so žiakmi 8.A, 8.B, 9.A a 9.B triedy vybrali po stopách čínskej kultúry. Cesta nebola ďaleká, autobus nás odviezol do nášho blízkeho Lučenca, kde sme navštívili neologickú synagógu, v ktorej je od 14. septembra do 30. novembra inštalovaná unikátna výstava terakotových sôch čínskych bojovníkov. Ide o 55 vystavovaných sôch čínskych bojovníkov (sú to certifikované repliky originálnych sôch, pričom jedna váži od 150 do 180kg) a dva kone. Originálna terakotová armáda čínskych vojakov bola vykopaná náhodou neďaleko mesta Si-an neďaleko provincie Šen-si, keď robotníci kopali studňu. Celé sa to udialo v roku 1974 a celkovo bolo vykopaných viac ako 8000 bojovníkov, 130 vozov s 520timi koňmi.
Na začiatku exkurzie boli žiaci rozdelení na dve skupiny, jednu tvorili ôsmaci a druhú deviataci. Prvá skupina ako prvé pozerala dokument o terakotovej armáde čínskych bojovníkov a druhá skupina v tom čase absolvovala prehliadku a tvorivé dielne. V tvorivých dielňach si žiaci vyrábali symboly čínskej kultúry – draky, rôzne piktogramy. Žiakom sa výstava ako aj program páčil, môžeme iba vrelo odporúčať.

Mgr. A. Kálmánová

Exkurziu sme si ešte raz zopakovali dňa 8. novembra 2019. Tentokrát so žiakmi 5.A, 5.B, 6.A, 6.B, 7.A a 7.B triedy.