Poznávacia exkurzia: Krakow – Oswienčim – Wielizcka – 13.-14. marec 2019

„Tí, ktorí nepoznajú svoju minulosť,
sú odsúdení si ju zopakovať.“

Slová, ktoré sú napísané pri vstupe do jedného z „barakov“ v koncentračnom tábore Auschwitz (Osvienčim), sú platné dodnes. A práve pre poznanie svojej minulosti sme sa s 35-mi žiakmi od piateho až po deviaty ročník vydali na poznávaciu exkurziu.
Na cestu sme sa, plní nadšenia a elánu, vydali ráno 13. marca 2019. Cesta nám ubiehala pokojne a spokojne. V popoludňajších hodinách sme dorazili do mestečka Osvienčim a začalo sa naše poznanie nie veľmi príjemnej súčasti našich dejín – prehliadka koncentračného tábora Auschwitz – Osvienčim, ktorý počas druhej svetovej vojny slúžil ako vyhladzovací tábor. Celou prehliadkou nás fundovane viedla sprievodkyňa v slovenskom jazyku. Mnohé fakty doplnila o rôzne zaujímavosti. Videli sme miesta, v ktorých sa diala celá tá ukrutnosť.
Po prehliadke sme smerovali priamo do centra mesta Krakov, kde sme boli ubytovaní v hosteli Atlantis a po večeri sme zbierali sily na ďalší zaujímavý deň.
Druhý deň, 14. marec 2019, sme sa po raňajkách vydali na prehliadku pamätihodností Krakova – začali sme pri krásnom kráľovskom paláci Wawel, pozreli sme si druhú najstaršiu univerzitu v Európe – Jagelovskú univerzitu a pokračovali sme na Rynek Glówny, čo v preklade znamená Hlavný trh, a je hlavným námestím Krakova. Po prehliadke a drobných nákupoch sme pokračovali cca 15 km od Krakova na prehliadku veľmi známej a krásnej soľnej bane Wielizcka. Baňa patrí k najstarším na svete, je hlboká 327 metrov a ťažilo sa tu od 13. storočia. V súčasnosti je baňa veľmi vyhľadávanou turistickou atrakciou. Po prehliadke, plní dojmov a zážitkov, sme sa šťastne vrátili domov.

Mgr. A. Kálmánová

Fotogaléria:

Komentáre sú zatvorené

Komentáre sú zatvorené. Momentálne nemôžete komentovať tento príspevok.