Nová škola voňala medom – 27. máj 2017

V sobotné ráno 27. mája 2017 sa stretli žiaci zo Včelárskeho krúžku v našej škole. Prišli napriek tomu, že ich ostatní spolužiaci možno práve v tom čase len vstávali a rozmýšľali, že čo idú robiť.

Mladí včelári vedeli veľmi presne, aká práca ich čaká. Prišli vytáčať med svojim včelám, o ktoré sa vzorne starali počas celého školského roka na ich krúžku. No a čo by to boli za včelári, keby nevedeli, ako sa táto činnosť robí? Niektorí už čo to o vytáčaní medu vedeli, lebo sa s tým stretli počas minulého školského roka na krúžku, no boli aj takí, pre ktorých to bola veľká novinka. Takto mali možnosť sa prakticky oboznámiť s jednotlivými činnosťami, no najmä s medometom, bez ktorého je ťažko si predstaviť vytáčanie tohto „sladkého zlata“.

Mladí včelári a naša najmenšia včelárka – prváčka Nika si vyskúšali ako sa pracuje s medometom, ako sa musia do neho správne ukladať rámiky. Naučili sa, ako a kedy treba rýchlo alebo pomaly otáčať kľukou na tomto zariadení. Zistili, k čomu slúži široká včelárska vidlička, teda ako sa „odvíčkúvajú“ bunky plné medu. No a samozrejme, čo je najdôležitejšie pri tejto práci – samotná ochutnávka medu. Že vraj chutil vynikajúco… A bolo to jedno či z prstov na ruke alebo priamo z rámikov, keď sa nepozeral vedúci krúžku. No najmä, keď bol med natretý na čerstvých chrumkavých rožkoch.

Text: PaedDr. P. Kostka

Fotogaléria:

Foto: Patrik Semerák a Patrik Pravda

Komentáre sú zatvorené

Komentáre sú zatvorené. Momentálne nemôžete komentovať tento príspevok.