Poltárčania zo ZŠ Slobody na Majstrovstvách Slovenska – 11.-12. december 2019

Vybíjaná je športová hra, ktorá sa v tejto vekovej kategórii hrá súťažne už 5. školský rok a patrí do kalendára školských športových postupových súťaží. Je to jediná športová hra, ktorú si vedia zahrať chlapci a dievčatá celej triedy. Hráva sa počas vyučovania, v školskom klube, na krúžku, vonku na dvore – všade. Je nenáročná na športové skúsenosti, fyzické predpoklady, pohybové zručnosti, bežeckú výkonnosť, ideálna pre 1. stupeň ZŠ. Jej priestorové možnosti si nevyžadujú náročné technické vybavenie, preto sa stala najrozšírenejšiou a u detí veľmi obľúbenou hrou. Hrá sa už najmenej 40 rokov, čoho dôkazom je obrovská konkurencia jednotliých družstiev základných škôl. Už víťazstvo na regionálnom kole sa dá považovať za veľký úspech. Ale víťazstvo v krajskom kole, je pre našu školu, niečo ako zázrak. Svoj sen sme snívali ďalej a v kútiku duše sme si verili aj v titul “Majstri”.
V dňoch 11. a 12. decembra 2019 sa konali Majstrovstvá Slovenska najmladších žiakov a žiačok základných škôl vo vybíjanej. Štyri roky náročnej práce konečne priniesli svoje ovocie. Po víťazstve bez jedinej prehry na okresnom, regionálnom a krajskom kole sa žiakom ZŠ Slobody Poltár podarilo postúpiť na celoštátne kolo, ktoré sa uskutočnilo v Topoľčanoch.
O prvenstvo na majstrovstvách Slovenska bojovalo osem víťazov z krajských kôl. Úroveň družstiev bola veľmi vyrovnaná, a preto predchádzajúce víťazstvá napr. 19:2 bolo nemožné zopakovať. Body získavali všetky družstvá bod po bode. Banskobystrický kraj reprezentovalo dvanásť žiakov zo ZŠ Slobody Poltár: Damián Michálik, Lea Véghová, Jakub Macove, Nela Srnišová, Jakub Macháček, Alexandra Trhanová, Vanesa Melichová, António Mäkký, Nikola Sandtnerová, Jakub Olárik, Vivien Pinková a Filip Čáni.
Žiaci predviedli ukážkovú hru, v ktorej nám chýbal len malý kúsok športového šťastia, aby sme postúpili zo skupiny. Keďže sme prvý deň dva zápasy tesne prehrali, druhý deň sme už mohli hrať len o piate miesto. Sklamanie z prvého dňa sa po výkone v zápase o 5. miesto pomaly vytratilo, keďže súperi sa s nami rozlúčili slovami, hrali ste nádherne. Zvíťazili sme 12:6.
Aj keď sme titul “Majstri” nezískali, získali sme titul “Najlepšia hráčka“ školských majstrovstiev Slovenska vo vybíjanej ZŠ najmladších žiakov. Stala sa ňou Lea Véghová.
Je veľmi dôležité podporovať deti v pohybových aktivitách tohto druhu a dopriať im tak pocit víťazstva, ktorý formuje osobnosť človeka už v detskom veku. Dôkazom toho boli aj tohtoročné majstrovstvá. Veľká vďaka patrí p. uč. Urbančokovi, p. uč. Véghovej a rodičom detí za obetavú podporu bez ktorej by žiaci nemohli vzorne reprezentovať školu, mesto, región a kraj. Nesmieme zabudnúť ani na zamestnancov školy za ústretovú spoluprácu a na mesto Poltár za ich finančnú podporu pri výrobe športových mikín. O reprezentatívne oblečenie sa postaral iníciátor Vladimír Očenáš a ďalší prispievatelia Peter Kováč, Ján Sarvaš, Mário Kurák, Július Balog, ktorým ešte ďakujeme.

Mgr. M. Véghová; Mgr. R. Urbančok

Komentáre sú zatvorené

Komentáre sú zatvorené. Momentálne nemôžete komentovať tento príspevok.